Kisgyerekes anyukaként nem könnyű menedzselni önmagunkat a munkáltatók előtt. Nem a képességeink, tapasztalataink alapján ítélnek meg minket a HR-esek, hanem az alapján hogy előreláthatólag mennyi időt töltünk majd betegállományban a gyerekeinkkel. Rájuk vajon ki vigyázott ha betegek voltak, a házmester?
Nem voltak hiú ábrándjaim.
Két pici gyerekkel, másfél év munkatapasztalattal és négy és fél év kihagyással enyhén szólva sem én voltam a munkáltatók álma.
A régi helyemre nem tudtam, és nem is akartam visszamenni, mivel napi két óra ingázással járt volna, ráadásul rá kellett jönnöm, hogy érzékeny lelkemnek a diploma utáni erős kezdés a szociális szférában pont elég volt.
Viszont ennyi otthon töltött idő után idén tavasszal már reszkettem azért, hogy munkába állhassak.
Vannak nők, akik arra születtek, hogy végtelen türelemmel adják át önmagukat és egész életüket a 2-3-4-5-sok gyermeküknek. Akik kiteljesednek abban, hogy a lakás ragyog, a gyerekek ovizsákja mindig tele van váltóruhával, a babájuk nem ismeri az üveges bébiételt, mert addig kísérleteznek a konyhában, amíg olyat nem készítenek, amit a gyerkőc megeszik. Ők a mai kor Hesztiái, a meleg családi fészek megteremtői és őrzői.
Náluk mindig van főtt étel, a gyerekeik nem alszanak az óvodában, a bölcsit pedig hírből sem ismerik.
Bevallom, az első gyerekem születése előtt, és egy darabig utána is meg voltam győződve róla, hogy én is ilyen anyuka leszek. Úgy terveztem, hogy három éves koráig otthon leszek a kisfiammal, aztán keresek a szülővárosomban (akkor éppen itt éltünk Nimróddal a szüleimnél) valami nyugis állást az önkormányzaton, ahol négykor vége a munkaidőnek, pénteken pedig már kettőkor kilőhetek.
Aztán egy éves lett Nimród, és azt éreztem, hogy ez tök jó, de hol vannak a felnőttek? Nem az anyukák a játszótérről, hanem azok a felnőttek, akik túl vannak a pelenka-és cumisüveghegyen?
Mivel a családunk sorai ekkortájt kezdtek rendeződni, a kérdés aktualitását vesztette, annál is inkább, mert hamarosan bekopogott Petyus. Az azonban világossá vált számomra, hogy nem nekem való a háztartásbeli nő szerepe.
Időközben Budapestre költöztünk, távol minden segítségtől. Nimródot beírattuk egy klassz családi napközibe, és Petyus is egy éves lett. Újra kezdtem azt érezni, immár három és fél otthon töltött év után, hogy közeleg a perc.
Hogy szép lassan elég a gügyögésből, a robotból, abból hogy azt érzem, nincsenek önálló gondolataim.
Ekkor tört rám a munkakeresési láz első hulláma.
Magam sem gondoltam komolyan hogy munkába állok, hiszen Petyus még kicsi volt, de egyrészt kíváncsi voltam, hogy milyenek lehetnek az esélyeim, másrészt meg…. Másrészt meg éreztem, hogy egyre nehezebben ülök a fenekemen a négy fal között.
Mindig is nyüzsgő, pörgő típus voltam, aki imádja a társaságot, a jó beszélgetéseket, a tartalmas vitákat, az impulzusokat.
Néhány álláshirdetést megpályáztam, jöttek a visszajelzések, személyesen is kíváncsiak voltak rám, de kimondatlan akadály volt hogy túl kicsik a gyerekeim.
Arra viszont tökéletes volt hogy lássam, nem reménytelen a helyzet, és interjú-tréningnek sem volt utolsó.
Az a véleményem, hogy van, akinek elég, ha egy kicsit megszabadul a gyerekeitől.
Én nem tőlük akartam szabadulni, én önmagamat akartam visszakapni.
Újra gondolkodni szerettem volna, bővített mondatokat megfogalmazni. Virágos szoknyát venni magassarkú szandállal, BB-krémet és arcpirosítót használni, és eldobni végre az utálatos farmernadrágot, amit egészen addig imádtam, amíg mindennapi öltözékemmé nem vált, a mackónadrág alternatívájaként.
Eltelt egy újabb év, korántsem haszontalanul, hiszen ekkor kezdtem újra írni. Nimród állami óvodába került, és Petyus is fél napos lett a jól bevált családi napközinkben.
Lassan mindenki felkészült, így hát újra elkezdtem keresgélni.
Szemeztem a közszféra kényelmével, de egyrészt a mi kerületünkben nem volt üresedés, másrészt arra gondoltam, hogy miért kéne egy két gyerekes anyukának jogi diplomával a lambéria mellett aszalódni? Azért mert négykor le lehet lépni?
Mindent beleírtam az önéletrajzomba, és ugyanezt tanácsolom mindenkinek. Két gyerek, két éves, négy éves, négy és fél évet töltöttem otthon, másfél év szakmai tapasztalatom van. Na jó, egy év négy hónap.
Március 11-én elkezdtem pályázni. 16-án behívtak. 17-én bementem, 18-án felvettek.
Ez extrém eset, és óriási szerencse kellett ahhoz, hogy épp egy olyan nyitott főnök kezébe kerüljön az önéletrajzom, aki nem hogy szóba áll, de alkalmaz is egy olyan embert, aki a munkaerőpiaci hendikep-felhozatal jelentős hányadával rendelkezik, viszont minden képessége megvan az állás betöltéséhez.
Örült a család, örültem én is.
Ez kicsit több mint öt hónapja volt.
Lassan magunkhoz is térünk.
Leginkább én. A gyerekek különösebb gond nélkül vették az akadályt. Nagyon figyelünk rá a férjemmel, hogy mindig legyen néhány közös óránk velük, minden nap. Már ha ők is akarják, mert ugye a játszótéri geng nagyon korán elrabolja a gyermeki szívet az anyaitól. De ez így van rendjén.
A ház szalad. A mosógép tele van, a szennyes kosár (3db) tele van, a két szárító tele van, a vasalatlanos kosár is tele van, pedig hetente legalább egyszer nekiállok este, és becsülettel igyekszem ledolgozni a hátrányt.
Az első reggeleken rohantam, hiszen ki kellett tapasztalnom, hogy mikor kell elindulnom ahhoz hogy én is beérjek időben a munkahelyemre, de a gyerekeket ne csak belökjem az oviba/csanába. Most, hogy már beleszoktunk, ráérünk később is indulni, és beállt a rend, hogy az egyiküket Apa viszi.
Délután még most is rohanok, öt órára igyekszem mindkettőjüket felszedni, mivel én fixen végzek fél ötkor, míg a férjem néha fél hatig is bent van a munkahelyén.
Sokszor azt érzem, hogy őrületes tempó szerint élünk, hiszen emellett nekem is vannak saját projektjeim (például a blog, vagy a coaching-tanfolyam), és a férjem is tevékenyen részt vesz a lakóközösségünk ügyintézésében, kosárlabdázni jár, autót bütyköl, stb.
De annyival tartalmasabb a négyesben töltött időnk! Akkor és ott jelen vagyunk, egymással foglalkozunk.
A gyerekeink jól érzik magukat, teljes értékű tagjaik a közösségeiknek, és az apjukkal mi is úgy érezzük, hogy nem önmagunk feladásának árán tartjuk össze ezt a családot.
Én elkötelezett híve vagyok annak, hogy egy családban különböző személyiségű és igényű emberek élnek együtt, és ha kicsit rohanósan is, de úgy lehetünk boldogok, ha mindenkinek lehetőséget biztosítunk arra, hogy kiteljesedhessen abban, amiben szeretne, és ebben a férjem abszolút partner.
Nem, én nem vagyok egy mai Hesztia. De hiszek abban, hogy azzal, hogy nőként nem csak a családomnak, hanem saját magamnak is élek, példát mutatok a gyerekeimnek egyrészt abban, hogy a lányok pont ugyanannyit érnek és tudnak, mint ők, másrészt meg hogy minden csak szervezés kérdése.
Arról nem is beszélve, hogy mennyire tetszik a férjemnek, amikor nem farmerban, pólóban és tornacipőben lát, hanem magassarkúban, rövid szoknyában, csinos blúzban, sminkben, fülbevalóban grasszálok előtte reggelenként.
S hogy ki vigyázott a gyerekeinkre nyáron? Volt napközis tábor, nagymamázás, fiús napok apával, és mivel a családi napközink csupán két hétre zárt be, ők tárt karokkal várták mindkét gyerekünket.
Abba még nem mertem belegondolni mi lesz, ha iskolások lesznek, de ahogy a családunkat ismerem, mindent meg fogunk tudni oldani.
Ha szívesen megosztanád a saját tapasztalataidat egy befogadó közösséggel, szeretettel várunk az AnyuSzív Facebook-csoportban.