Te megteszel mindent azért, hogy boldogabban élhesd az életed?
A boldogság egy relatív fogalom. Ahányan vagyunk, annyiféle elképzelésünk van arról, mi is a boldogság.
Aki rendszeresen olvassa az írásaimat, tudja, hogy nem szoktam kamu tippeket, bulváros tanácsokat osztogatni, sőt. Megosztóan őszinték a cikkeim. Most sem lesz ez másképp.
Nem kínálok csodaszereket, transzcendens módszereket, hazug szolgáltatásokat, és nem biztatlak, hogy ossz meg pénzfákat,meg Isten tudja miket a Facebookon, és már kopogtat is nálad egy zsák pénz, több idő, vagy épp az Igazi.
Van ugyanis valaki, aki többet tud tenni a saját boldogságáért, mint bárki más. Bizony, ott tükröződik az arca a telefonod kijelzőjén/számítógéped monitorján.
Nem olyan rég ismerkedtem meg az egyik méltatlanul kevéssé elterjedt segítő szakmával, a coaching-gal. A coach tulajdonképpen egy kísérő, aki személyre szabott kérdéseivel és fejlesztő feladataival segíti ügyfelét abban, hogy a benne lévő megoldások felszínre kerüljenek, a korlátok pedig, melyet az ügyfél általában önmagának állít, ledőljenek, legyen szó magánéletről, vagy szakmai kérdésekről.
Az alábbi boldogságtippeket a tegnapi coaching tanfolyamon tanultam, és azonnal megszületett a fejemben az új bejegyzés ötlete.
Vannak a boldogságunknak olyan feltételei, amelyeken nem tudunk változtatni. Ilyenek a genetikai adottságaink (tudjuk, hogy a hormonjaink “ajándéka” a boldogság), a személyiségtípusunk (van aki a napfelkeltének is tud örülni, míg van aki észre sem veszi), és sok esetben a külső (anyagi, lakhatási) körülményeinket sem tudjuk azonnal jobbá tenni.
Nézzük hát, hogy tudunk segíteni önmagunknak, hogy teljesebbnek érezzük az életünket!
Fontos, hogy ne a jövőtől várjuk a boldogságot. “Jól fogom érezni magam, ha nagyobb házunk lesz, ha szabadságon leszek, ha lesz valakim…”. Ne is a nosztalgiázásban éljük meg. “Milyen boldog voltam amikor nem itt éltem, gyerek voltam, más volt a párom…” A boldogságot a MOSTBAN kell keresned! Ne akarj mindig máshol lenni! Lassítsd le a gondolataidat, élesítsd ki az érzékszerveidet, és lásd meg, halld meg, tapintsd meg a jelen örömforrásait!
Vedd észre azokat a falakat, amiket te húztál fel önmagad és a boldogságod közé! “A főnököm nem szeret engem, ezt nem tudom megoldani, nincs más választásom, senkinek nem kellek…” Gondold végig! Biztos hogy így van? Vagy csak kényelmesebb azt mondani, hogy minden rossz, mint kilépni a komfortzónádból?
Ismerd meg, és merd felvállalni a saját igazságaidat! Ahányan vagyunk, annyiféleképp látjuk a világot! Miért kell neked elhinned azt amit a kollégáid, amit a többi anyuka, amit a saját szüleid mondanak? Ők teljesen más nézőpontból szemlélik a világot! Az az ő igazságuk. A te nézőpontod pedig a tiéd! Mit gondolsz, a te boldogságod az ő igazságuktól, vagy a sajátodtól függ? Ez különösen igaz a gyereknevelésre. Olvassuk, hallgatjuk a tanácsok egymásnak ellentmondó sokaságát, miközben a saját megérzéseinkben, ösztöneinkben kételkedünk. Ne feledd, minden gyerek más! És ne feledd, a saját gyereked is más, mint te!
Kommunikálj! Emberekkel élsz és dolgozol együtt. Hányszor előfordult, hogy problémád volt, és ahelyett, hogy elmondtad volna a párodnak, a főnöknek, anyósodnak, hogy mi a gondod, előre lejátszottad magadban a párbeszédeket a saját elképzeléseid szerint. A másik mit sem tudott arról, hogy valami nem tetszik neked, csupán a bús, vagy épp idegtől rángatózó ábrázatoddal szembesült, és ez elég rossz kezdet egy konfliktus békés rendezéséhez. Nem vagyunk gondolatolvasók, beszélned kell, ha javítani szeretnél a helyzeteden!
Újíts! Az embernek alkatilag szüksége van az új dolgokra. Nem kell nagyban, sőt még pénzben sem feltétlenül gondolkoznod. Próbáljatok ki a gyerkőccel új játszótereket, ha dolgozol, menj új útvonalon a munkába! Főzz másképp, vegyél a megszokottól eltérő színű szemfestéket… Határtalan lehetőségeid vannak, ha meglátod őket!
Vedd tudomásul, a boldogság olyan, mint az áruházban összeállított ajándékcsomagok! A drágább csomagban több árucikk van. Ha többet teszel érte, a boldogságcsomagodban több klassz dolgot találsz! Minél bátrabban indulsz el a kényelmi helyzetedből kivezető úton, annál nagyobb eredményre számíthatsz.
Ne felejtsd el! Két dolog van, amiben minden élethelyzetben választásod van:
A gondolkodásmódod és a reakcióid.
Eldöntheted, hogy azt mantrázod magadban, hogy ma bal lábbal keltél fel, vagy elkezdesz örülni neki, hogy felkeltél. Nem mindenki volt ilyen szerencsés ma reggel. Szétvethet az ideg, amiért a gyereked kiborította a ragacsos-cukros teát a frissen felmosott konyhában, vagy örülhetsz neki, hogy itt van neked ez az ördögfióka.
Idő kell, amíg átprogramozod az agyad, de ha minden nap csak egy pozitív gondolatot keresel a Facebook-on vagy a Google-ben, két-három hét alatt érezni fogod magadon a változást.
A fenti dolgokhoz nem kell nagyobb autó, medencés ház, álomruhatár (oké, ettől nem érezném rosszul magam). Csupán arra van szükség, hogy lelassíts, és panaszkodás, vagy lusta vágyakozás helyett átgondold, mi az amit te tehetsz meg a saját boldogulásodért. Meglátod, ebből nem csak te, hanem a családod is profitálnak!
Bízom benne, hogy néhány éven belül sokkal szélesebb körben lesz ismert a coaching módszere. Ha valaki azt tűzné ki célul, hogy nagy tömegek számára is ismertté tegye ezt a fantasztikus módszert óriásplakátokkal, rádió vagy tévéreklámokkal, rám számíthat! Hiánypótló lenne, különösen egy olyan társadalomban, ami ennyire szereti megtalálni azokat a módokat, amelyekkel valamit NEM lehet megoldani.
Ezúton is köszönöm Solymosi Eduárdnak, üzleti-, vezetői és életvezetési coachnak, hogy az előadásában megismerhettem a fentieket, és köszönöm Rusznák Péternek, a Pro Bona Coaching & Training Center ügyvezetőjének, aki az International Associaton of Coaching Magyar Tagozatának elnöke, és nem mellesleg kiváló oktató, hogy hozzájárult a bejegyzés megszületéséhez.
Ha azt érzed, elakadtál, nem tudod merre indulj el akár a magán-, akár a szakmai életedben, keress bátran egy coach-ot! Novembertől rám is számíthatsz!
Minden nap érdekességekkel, aktualitásokkal, és a legfrissebb bejegyzésekkel vár téged a blog Facebook oldala.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: