Nem minden családban megy könnyen a szobatisztaság, többen küzdenek vele mint gondolnád!

Forrás: pixabay.com
A minap az óvodában, miközben öltöztettem a középsősömet, egy apuka ingerült hangja csapta meg a fülem. Miközben egy édes kiscsoportos kisfiú lábára szuszakolta fel a nadrágot, fennhangon ezt kérdezte:
„Miért kakiltál be? Ilyet csak a buta gyerekek csinálnak!” (Hasonlóan jó fej mint a bepisilő óvodásokra felhördülő anyukák.)
Több okból ütött szíven ez a mondat.
Először is, mi az, hogy buta gyerek?
Megdőlt már néhány nevelési elvem, nem tagadom, de az stabilan tartja magát, hogy nem mondok a gyerekeimre minősítő jelzőket.
Amit csinál, az lehet butaság, de ő maga nem lehet buta. Hiszen nem buta. Milyen a buta gyerek? Mikor látják be a felnőttek, hogy a gyerekek, főleg a kisgyerekek akciói reakciók? Hogy a „buta” gyerek legtöbbször egy „buta” felnőttet tükröz?
Vannak különböző habitusú gyerekek, különböző személyiségekkel, kifejezési készségekkel, idegrendszeri fejlődéssel, és a szobatisztaság pont nem az a kérdés, amit egy hároméves biztonságosan, tudatosan irányít, pláne, ha olyan változás van az életében, mint az ovikezdés.
Apuka mit gondol? Hogy a három éves gyerek direkt nem szólt hogy wc-re kell mennie? Hogy bosszantani akarta őt, vagy az óvónénit, vagy a dadusnéniket? Vagy az anyukáját szívatja, hadd mosson aznap délután is?
Képzelje el kedves „okos” apuka, nem azért!

Forrás: pixabay.com
Következzen a másik ok, amiért megérintett ez az elkapott mondat.
Egy régebbi bejegyzésben már írtam arról, hogy milyen kálváriát jártunk végig Nimróddal az átmeneti tejfehérje érzékenysége miatt.
A kisfiam két éves kora után nyáron egy hét alatt elhagyta napközben a pelust a pisiléshez. A kakihoz minden esetben kérte, és éjszaka is szükség volt rá, de ezzel nem volt semmi gond.
Jómagam azt a vonalat képviselem, hogy nem szabad erőltetni a dolgot, mert többet árthat mint használ, ha egy még nem érett gyermeket bilire, wc-re kényszerítünk. Ha ugyanis sorozatosan kudarcok érik a szobatisztasággal kapcsolatban, a későbbi éveire is kiható szorongások lehetnek a sietségünk eredményei.
Érdekes vonal, amikor az éppen csak ülni tudó babákat kezdik trenírozni a bilire. Egy ilyen anyukát ismerek, az ő kislánya egy évesen már nem hordott pelust napközben. Gondolom adott időközönként kivitte a kislányt a wc-re, és kvázi a napirend részévé tette az ürítést.
Ezzel kapcsolatban az jutott az eszembe, hogy vajon ez az időpont szerinti pisi-kaki mikor változott meg? Mert ugye ez egy belső inger. Ha kell pisilni elmegyünk, ha nem kell, nem megyünk. Amikor ennek a kislánynak az idegrendszere elért arra a fejlettségi szintre, amikor magától is kialakult volna a szobatisztaság, akkor vajon megváltozott valami? Érdekes kérdések, de nem az én kompetenciám ezt megválaszolni.

Forrás: pixabay.com
Ezzel kapcsolatban is azt gondolom, hogy mindenki maga dönti el, hogy kezeli a gyerkőce szobatisztaságát. Én magam a „hagyjunk mindent a maga útján menni”-elv híve vagyok.
Egy bizonyos pontig.
A fiam lassan három éves lett, majd négy és a kakihoz még mindig kérte a pelust. Tudjuk, hogy az óvodába csak a szobatiszta gyerekeket veszik fel. (Nem tudom hogy erre egyébként van-e hivatalos szabály, tekintve hogy a három éven felüli gyerekeknek kötelező az ovi. És aki nem szobatiszta?)
A lényeg, hogy már bőven ovisok voltunk, a pelus még mindig a napjaink részét képezte. Otthon elvégezte a gyerek a dolgát, így az oviban nem tűnt fel senkinek, hogy nem használja a vécét csak pisilésre.
Természetesen éreztem, hogy a négy évére tekintettel ideje lenne teljes állásba helyezni a wc-t, de bevallom, nem tudtam hogy álljak neki a dolognak. Elkezdtünk beszélgetni róla, de mereven ellenált.
Nem könnyített a helyzeten a pelusos kisöccse sem, hiszen ha a Petyunak lehet, akkor neki miért nem?
Két szakemberrel is beszéltem, az egyikük azt mondta, hogy amíg én nem határozom el magam, addig a gyerek is érzi, hogy kibújhat a dolog alól, a másikuk azt mondta, hogy az idegrendszeri fejletlenségnek is a végére kellene járnunk, de egyébként ne kerítsek a dolognak akkora feneket.

Forrás: pixabay.com
Az idegrendszeri fejletlensége bebizonyosodott, de én mégis azt gondoltam, hogy ha két és fél éves kora óta érzi az ingert, szól, és ha kell, tartja, akkor ennek most más oka van.
És hogy hogy jön ide a tejfehérje-érzékenység?
Hát úgy, hogy az bizony éktelen hasmenéssel jár, amíg fény nem derül rá, és a „gondos” ex-gyerekorvosunknak hála ez a mi esetünkben három hónapba (és 90 ezer forintba) telt.
Az oviban pedig nem volt pelus. Tartani a hasmenést nem tudta, wc-re nem ült, hova ment hát a dolog? A gatyóba… Mindenki nagy örömére.
Bízom annyira a fiam óvónőiben és a dadusában hogy tudjam, nem bántották emiatt. Nekünk sem jutott eszünkbe sem, hogy azt mondjuk, az ő hibája a szinte naponta előforduló baleset. Ráadásul nagyon aggódtam is, hogy mi az oka a hetente visszatérő hasmenésnek.
Abban a három hónapban szinte folyamatosan otthon volt velem, hiszen míg ki nem derült hogy nem fertőző betegsége van, nem mehetett közösségbe.
Eldöntöttem, hogy MOST le fogjuk tenni a pelust. Újra elővettem a témát, elkezdtünk beszélgetni. Nagyon jó tippeket kaptam több anyukától, úgy, mint a figurás wc-szűkítő, színes bili amit ő választhat ki, aztán végül egy rém egyszerű megoldás vált be a beszélgetés mellett.
Vásároltam 3 csomag Verdás matricát, a fiam kezébe nyomtam, és azt mondtam neki, hogy a fürdőszobában oda ragasztja ahová akarja. Mondanom sem kell minden tele volt McQueen-nel és barátaival, a wc-ülőkétől a csap aljáig, de Nimród rájött, hogy Villámmal együtt kakilni királyság, és két-három nap alatt teljesen leszokott a pelusról.
Tudjátok mit? Nem is ez a lényeg!
A lényeg, hogy kíváncsi lennék, hogy a buta gyerekező apuka hogy érzi magát amikor egy szuper vírusos hasmenéskor nem ér ki időben a wc-re! Vagy amikor stresszes helyzetben tekeredik a gyomra, és alig bírja visszatartani a macit! Mit érzett amikor először ment iskolába? Amikor érettségizett, államvizsgázott, oltár elé állt, vagy épp tétmeccset nézett? Butának érezte magát mert kis híján összef..ta magát felnőttként az izgalomtól?

Forrás: pixabay.com
Hát mit szóljon egy friss óvodás, pláne, ha a jó édes apjától több szülő és gyerek füle hallatára ilyen „támogatásban” részesül?