Gyerekjátékok mindenütt, vagy pedáns rend a gyerekszobán belül és kívül is? Nálatok mi a helyzet?
Forrás: pixabay.com
A napokban került terítékre a fenti kérdés az AnyuSzív-csoportban, és természetesen mint annyi mindenben, ebben a kérdésben is különböző álláspontokra helyezkedtünk a lányokkal.
Volt, aki azt vallotta, hogy nem bánja hogy a nappaliban vagy más közös helyiségekben ugyanúgy gyerekjátékok vannak mint a gyerekszobában, és volt aki azt mondta, hogy este már nem akar gyerekjátékot látni a lakásban.
Természetesen egy lakás, ház mérete és elosztása is meghatározó lehet ebben a kérdésben, mindenesetre én a mi 62 négyzetméterünkkel és az 1+2 fél szobánkkal az alábbiak szerint gondolom.
Imádom hogy kicsi a lakásunk, mert gyakorlatilag vagy mindig látom, de legalábbis hallom mi történik a gyerekekkel. Ők közös szobában alszanak, emeletes ágyuk van, és minden játékuk tároló dobozokban van. Az egyébként nem túl sok játékuk (kb. fél évente szortírozok) közül még kevesebbet használnak, jellemzően a geomagot, a kisautókat, a duplo-t, és a vonatokat a sínekkel.
Jól mutatja hogy nem fuldoklunk a játékokban, hogy hat darab tároló dobozunk van, és mindegyiket fel tudják emelni és ki tudják vinni a fiúk a nappaliba.
Forrás: pixabay.com
Kihozhatják. Van egy 30 nm-es konyha-étkező-nappali terünk, jellemzően itt töltjük a hétköznap délutánokat, estéket, és a hétvégéket is, ha otthon vagyunk. Aztán vacsora után, amíg folyik a fürdővíz, szépen el kell pakolniuk. Mindent. Szívesen segítünk nekik, ez nem gond, de igen, én is azon szülők táborát erősítem a férjemmel együtt, akik azt vallják, hogy miután lefeküdtek a gyerekek, már nem akarunk vonatsíneken átlépkedni, legófigurákat szedegetni, vagy épp hanyatt vágódni a geomag golyócskáján.
Felnőttként szeretném azt érezni, hogy nekem is van helyem a lakásunkban, hogy azzal hogy gyermekeink születtek, nem vették át teljesen felettünk, a lakásunk, az életünk felett a hatalmat.
Elfogadom, hogy van aki nem kapcsolja össze fejben ezeket a dolgokat, mi a férjemmel viszont igen.
Minden igényt kielégítő szobájuk van a fiainknak. Kék falakkal, hajómintás tapétával (amit fejjel lefelé ragasztott fel a “mester”…), képek a falakon, faliújság a műveikkel, és persze ott vannak a játékaik.
Megértem, hogy ha egész nap nem vagyunk együtt, vágynak a családi közösségre, ugyanúgy ahogy mi is. Ezért lehetnek kint a nappaliban a játékaikkal együtt vacsoráig.
Miután elpakoltak, a fürdőkádat is teledobálhatják a műanyag autóikkal, de ha végeztek, az autók visszavándorolnak a kád melletti szekrény alsó polcaira. Nem a kád szélére, nem, az ablakpárkányra, hanem a kis polcra.
A szobájuk más kérdés.
Forrás: pixabay.com
Ott nem várom el a patika rendet. Kisgyerekek, ráadásul a kelleténél egy-két fokkal kritikusabbak a kötöttségekkel szemben. Eszemben sincs például a művészien megkomponált formájú kisautó-tömeget felszámolni, mert tudom hogy sok munkájuk van benne. Nem kell eltenni az asztalra rögzített autópálya ugratót sem, és a félbehagyott kirakó is kint maradhat, de arra megkérem őket, hogy ha este jövök ki tőlük, vagy épp éjjel bemegyek betakarni őket, akkor ne legyen aknamező a lábam alatt.
Amióta megmutattam nekik a vérhólyagot a talpamon (Isten áldja a legó feltalálóját), azóta tényleg figyelnek erre.
Amíg nem volt emeletes ágyuk, nagyon szívesen megengedtem nekik, hogy együtt aludjanak a játékaikkal. Ha őket nem zavarja hogy a hátukba áll éjjel a kisautó, akkor engem sem.
Mióta viszont emeletes ágyuk van, többször riadtunk éjjel a férjemmel arra, hogy a kisebb-nagyobb fém vonatok, autók óriási csattanással landolnak a parkettán.
Nyilván a gyerekek meg sem rezzentek, de újabban már csak a fal felőli oldalra rakhatnak játékot, és amikor utoljára bemegyek, nem csak betakarom a szuszmákoló testecskéket, hanem lecsempészek minden játékot a szőnyeg biztonságába.
Mert nekünk így jó.
Ez idáig, tökéletesen szép és jó! Arra figyeljetek,hogy közben az életet is megtanulják és ne maradjanak a mamahotelban! Magánügy,de a 21 éves fiúnak minden igényét kiszolgálni,miközben ő nem szakad le a számítógéppről,az öngyilkosság! Kis gyermek kis gond,nagy gyermek nagy gond!Feladata is mindig legyen nekik,korral emelkedő,különben kilátástalan lesz a helyzet.